برج ساعت ازمیر

برج ساعت ازمیر

برج ساعت ازمیر

ازمیر به عنوان شهری جهانی، سومین شهر بزرگ ترکیه است و از لحاظ اقتصادی و صنعتی رتبه بالایی دارد.

شهر ازمیر شامل آثار تاریخی و مکان‌های جالب در داخل و خارج شهر است که برای گردشگران بسیار جذاب است. این شهر در نزدیکی خلیج ازمیر در سواحل دریای اژه قرار گرفته است. ازمیر اکنون شهری گردشگری و ایده آل برای گذراندن چند روز سفر به ترکیه است و مطمئنا با صرف وقت برای دیدن این شهر زیبا پشیمان نخواهید شد. یکی از دیدنی‌های شهر، میدان کناک ازمیر است.

برج ساعت ازمیر

برج ساعت ازمیر به عنوان نماد اصلی شهر ازمیر در میدان کوناک قرار گرفته است. این برج با طرح هشت ضلعی و ارتفاع ۲۵ متری دارای چهار طبقه است.

این برج زیبا در نزدیکی جاذبه هایی مانند مسجد کوناک (مسجد یالی)، پارک تاریخی کنت، اسکله کُناک و بازار کمرالتی است و هر روز میزبان توریست‌های زیادی از سراسر کشور ترکیه و جهان است. سازه برج ساعت از سنگ مرمر سفید ساخته شده و برش سنگ‌های ستون این برج در واقع تمدن شمال آفریقا را نشان می‌دهد.

تاریخچه برج ساعت ازمیر

کامل پاشا فرماندار وقت ولایت آیدین، در ۱ اوت ۱۹۰۰ با افراد برجسته ازمیر نشستی برگزار کرد و تصمیم گرفته شد که یک برج ساعت به مناسبت بیست و پنجمین سالگرد به سلطنت رسیدن عبدالحمید دوم ساخته شود. برج ساعت ازمیر توسط معمار فرانسوی لوانتین ریموند چارلز پره طراحی شده‌است. مراسم افتتاحیه برج در ۱ سپتامبر ۱۹۰۰ برگزار شد. این برج در اوت ۱۹۰۱ تکمیل شد و در ۱ سپتامبر ۱۹۰۱، بیست و پنجمین سالگرد به سلطنت رسیدن سلطان، رسماً گشایش یافت.

بخش بالایی برج در زلزله ۶٫۴ ریشتری در ۳۱ مارس ۱۹۲۸ و بار دیگر در زلزله ۵٫۲ ریشتری در ۱ فوریه ۱۹۷۴ ویران شد. در جریان اعتراضات به کودتای ۲۰۱۶ ترکیه، ساعت برج به سرقت رفت. این برج در سال ۲۰۱۹ تحت بازسازی قرار گرفت.

در سال‌های 1983 تا 1989 عکسی از برج ساعت ازمیر بر روی اسکناس 500 لیری ترکیه چاپ شد.

برج ساعت ازمیر

برج ساعت ازمیر

این برج مهمترین جاذبه گردشگری و در شلوغ ترین قسمت شهر قرار دارد و از تمام نقاط شهر ازمیر دیده می‌شود..

معماری برج ساعت ازمیر

معماری این بنا بر عهده ریموند چارلز (Raymond Charles) ، معمار ساختمان کنسولگری آلمان بوده است. طراحی آن معماری عثمانی و آفریقای شمالی است. نام دیگر برج ساعت، saat kulesi است.

این برج در شلوغ ترین قسمت شهر قرار دارد، از تمام نقاط شهر ازمیر ترکیه دیده می‌شود و نظر هر بیننده ای را به سوی خود جلب می‌کند. 

۴ فواره در کنار برج ساعت بر زیبایی این برج افزوده است. در هنگام شب و با روشن شدن چراغ‌های این برج از نورپردازی مدهوش کننده لذت خواهید برد، زیرا نقش و نگارهای حک شده بر روی برج به چشم می آیند . مصالح بکار رفته در ساخت این برج آهن و سرب است.
پایه‌های برج ساعت ازمیر نیز در الگوی دایره‌ای شکل قرار دارد و خود به تنهایی از تزیینات زیبایی برخوردار است. این برج با حوض و آب‌ نمای بی‌نظیری احاطه شده است که باعث زیبایی و جذابی فضای اطراف برج شده است. در نزدیکی برج ساعت می‌توانید از دیگر جاهای دیدنی ازمیر بازدید کنید.

برج ساعت ازمیر
برج ساعت ازمیر

نحوه دسترسی به برج ساعت ازمیر

برای رفتن به برج و میدان ساعت ازمیر می‌توانید از دو وسیله نقلیه اتوبوس و مترو استفاده کنید و هر دو وسیله به راحتی در دسترس هستند. برای بازدید از این مکان تاریخی می‌توانید در هر ساعت از شبانه‌روز که علاقه‌مند باشید مراجعه کنید و بدون پرداخت هزینه بازدید انجام دهید.

دیگر جاذبه‌های دیدنی نزدیک به برج ساعت ازمیر

در نزدیکی برج ساعت ازمیر جاذبه‌هایی مانند مسجد کوناک (مسجد یالی)، پارک تاریخی کنت، اسکله کُناک و بازار کمرالتی قرار گرفته و هر روز میزبان توریست‌های زیادی از سراسر کشور ترکیه و جهان است.

مسجد حصار: 1000 متر
ساختمان آسانسور: 2000 متر
قلعه کادیفکاله: ۳٫۸ کیلومتر
چشمه های پاموکاله: ۳٫۹ کیلومتر
آگورا: ۹٫۸ کیلومتر

برای اطلاع از اخبار و اطلاعیه‌های شرکت خدمات مسافرتی عتیق‌گشت ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

تورهای خارجی

ارسال پاسخ

عتیق‌گشت

شرکت خدمات مسافرتی عتیق‌گشت؛ ارائه‌دهنده برترین تورهای داخلی و خارجی و کلیه خدمات مسافرتی از قبیل:

  • خدمات ویزا و اقامت
  • رزرواسیون بلیت
  • رزرواسیون هتل
  • گواهینامه بین‌المللی
  • بیمه‌های مسافرتی
  • و . . .

تورهای نوروزی عتیق گشت: